NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Хора и улици. Град като град
2640
Авансцена

Хора и улици. Град като град

Постерната изложба „ Хора и улици. Град като град“ бе открита днес в Търговище. Тя съдържа шест метални табла с двустранни постери, проследяващи историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят. Паната са подредени в централната част на града

| 26 Юни 2024, 13:45 ч.
Хора и улици. Град като град
Хора и улици. Град като град
Снимка © DFA

Постерната изложба „ Хора и улици. Град като град“ бе открита днес в Търговище. Тя съдържа шест метални табла с двустранни постери, проследяващи историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят. Паната са подредени в централната част на града.

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Симфониета - Шумен изнесе концерт на открито на Шуменската крепост под надслова "Танго под звездите”. Той беше последният за оркестъра в града за този творчески сезон. Участваха и четирима музиканти от ансамбъл "Либертанго”: Александър Зайранов (цигулка), Виктория Боянова (пиано), Ася Караиванова (контрабас) и Стоян Караиванов (бандонеон). Бяха изпълнени мелодии на популярни танга.

За публиката Община Шумен осигури безплатен транспорт с автобуси за желаещите да посетят концерта на Стария град. Общественият транспорт превози зрителите от сградата на Община Шумен до крепостта и обратно след края на концерта.

Александър Зайранов каза, че ансамбъл „Либертанго“ е създаден през 2022 г., а първият концерт е бил в Зала „България“. "В началото, когато започнахме репетициите през 2022 година, имахме честта да присъстваме в България в майсторски клас на бандонеониста Даниел Бине

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.

„Графити фестивал Русе „Пристанище на 60 корабни статуи“ наследява традицията на форумите „Екоарт“ и „Ломея“, които екипът ни е създал и организирал от 2000 насам“, обясни Нина Лишовска.

Изявените артисти и учениците от русенски средни училища ще участват съвместно в творчески работилници и акции за намеса в градската среда, ще фокусират енергия в дискусии, инсталации и графити арт. „Използв

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.

Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.

По думите й публиката е била изключително ентусиазира

Виетнамистката Даяна Иванова ще открие фотографска изложба с кадри и разкази от Виетнам на 14 август във Варна. 

Изложбата е със заглавие „Простор по виетнамски“, съобщават организаторите на събитието фондация „Амфора“. 

Експозицията ще бъде подредена в пространството за култура и обучение „Аморфа“ до Адвокатската градинка във Варна, добавят организаторите.

На 15 август, Денят на Варна, от 16:00 часа посетителите на изложбата ще разберат защо „Виетнам е близо“ в среща-разговор с авторката Даяна Иванова, посочват още те. 

По думите им Даяна Иванова представя документален разказ за годините, прекарани в изучаване на културата и езика на Виетнам.

Куратор на изложбата е българската фотографка Михаела Аройо, носител на международното отличие за фотография „Инге Морат&ldquo

„Темата за Търговище в миналото и днес, като присъствие и хора в него, вълнува нашите съграждани. Постерната изложба е форма да се излезе от музея и да достигнем до повече съграждани“, коментира идеята директорът на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище Магдалена Жечева.

Автори са главните уредници в отдел „Нова и най-нова история” на РИМ – Търговище д-р Тоня Любенова и Светлана Аврамова. Изложбата е посветена на 90 години от преименуването на града и 65 години от обявяването му за окръжен център и се реализира с финансовата подкрепа на Община Търговище по Програма „Култура плюс“.

Тоня Любенова разказа, че отдавна се вълнува от темата за улиците в Търговище и историята на тяхното формиране и кръщаване. Заглавието на експозицията е подбрано целенасочено. „Искахме да фигурира „Град като град“, защото по нищо нашият град не се отличава от другите български градове - задължително улиците са кръщавани на видни личности, на поети и писатели“, каза Любенова.

По думите й комисията, която е избрана през 1926 г. да даде имена на улиците на града, включва изявени търговищенци, които осъзнато кръщават по-важните улици на местни личности, допринесли за развитието на  Търговище. Първата улица, която получава име, е на ген. Симеон Янков, който е и първия почетен гражданин на Търговище. По-късно през 1927 г. голяма част от улиците са кръстени на личности и на български планини и реки. През годините и историята на улиците е леко политизирана – някои от тях за 50 години сменят имената си по три или четири пъти, посочи Тоня Любенова. 

Любопитна е историята и за преименуването на града от Ески Джумая на Търговище през 1934 г. Реално още през 1926 г. с преименуването на улиците, се надига глас за преименуването и на града. Има различни предложения. Комисия от историци в София предлага с оглед точния превод градът да се казва Търговище. Половината гражданство не приема това име. Дори три години по-късно Общинският съвет решава Търговище да бъде преименувано на Симеоновград – в чест на раждането на княз Симеон Търновски. Но името си остава Търговище и през 1959 г. градът е обявен за окръжен център. 

На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.

Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.

Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са

Поп звездата Джъстин Бийбър пя на предсватбено тържество в Мумбай, Индия, съобщи АФП. Пищните тържества бяха по повод бракосъчетанието на сина на най-богатия човек в Азия Мукеш Амбани. 

Синът на Амбани - Анант, и годеницата му Радика Мърчант трябва да се оженят на тридневна хиндуистка церемония в средата на юли. 

Мукеш Амбани е председател на борда на конгломерата Reliance Industries.

Според индийски медии Бийбър е получил 10 млн. щатски долара за изпълнението си. Кадри, разпространени в социалните мрежи, показаха канадския поп звезда да пее хита Sorry от 2015 г. 

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. 

Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години. И от самото начало до такава степен влизах в историите и във взаимоотношенията, че съм ги преживявал. Стигал съм дотам, че съм вдигал температура, след като съм гледал филм. Тогава моята майка ми каза, че ще ми спре телевизора и няма да ми разрешава да гледам, защото реагирам прекалено емоционално. Това отношение през годините се разви и се разшири“, каза творецът. 

Според него киното „е едно пътуване, едно пътешествие, една одисея в чувствата, мислите, преживява

Портрети на цветя, портрети на небе и портрет на човешко състояние са включени в изложбата на Сашо Стоицов - „Портретни картини“. Експозицията ще може да се разгледа в столичната галерия „Аросита“ от 17 юни до 1 юли, съобщават организаторите.

„Портрети на състояния на растения, хора и небе. Има портрети на цветя, портрети на небе и портрет на човешко състояние. Цветята позират, небето иска да каже нещо, хората стоят като мравки. Основно е портретирането на различни състояния на моделите. Усещането е за много силна връзка на наблюдаващият и наблюдавания“, казват от екипа. 

Сашо Стоицов е роден 1952 г. в Благоевград. От 1998 г. живее и работи в София и Ню Йорк. Завършва Националната художествена гимназия в София. В периода 1999-2000 учи Digital Media Arts Technology в Ню Йорк. 

/ВСР

Филмът "Дедпул & Върколака" от киновселената на "Марвел" се завърна на челна позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции. 

През петия си уикенд на голям екран в САЩ и Канада филмът, режисиран от Шон Леви, с Райън Рейнолдс и Хю Джакман в главните роли, реализира приходи от 18,3 милиона долара. 

Общите постъпления от "Дедпул & Върколака" в световен мащаб възлизат на 1,2 милиарда долара.
       
На второ място е първенецът от миналата седмица "Пришълецът: Ромул" с постъпления от уикенда в размер на 16,2 милиона долара. Това е деветият филм от поредицата "Пришълецът", започнала през 1979 г. с едноименния филм на Ридли Скот. 

Романтичната драма "Никога повече" по бестселъра на Колийн Хувър с Блейк Лайвли в главната роля запазва третата си позиция с приходи от уикенд

Това се случва през януари 1959 г. , припомни Светлана Аврамова. Включва Търговищка, Омуртагска и Поповска околии. Слага се старт на мащабна строителна програма, която предвижда коренна промяна на центъра на града. Още през пролетта и лятото започва да се събарят постройките по главната улица, разчиства се и се копаят основите, чува се техника. „Тихият провинциален град е разтърсен от шума на автомобили. В крайна сметка за три години са построени централната улица, сградата на Общината, днешните Съдебна палата и Областната управа – тогава Профсъюзи, киното и театърът. Оформя се нов център на Търговище, който през 60-70 -те години става визитна картичка на града и се тиражира в множество пощенски картички“, добави Аврамова. В едно табло се показва как през 1992 г. има новото преименуване на улици – около 30 променят имената си. 

Светлана Аврамова бе категорична, че тази изложба е знак за памет – по улиците вървят хора, които трябва да знаят своя род, своя корен и своя град. 

Постерната изложба може да бъде разгледана до есента. Екипът на музея се надява тя да бъде опазена от търговищенци. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2640
Авансцена

Хора и улици. Град като град

Постерната изложба „ Хора и улици. Град като град“ бе открита днес в Търговище.„Темата за Търговище в миналото и днес, като присъствие и хора в него, вълнува нашите съграждани.

| 26 Юни 2024, 13:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Хора и улици. Град като град
Хора и улици. Град като град
Снимка © DFA

Постерната изложба „ Хора и улици. Град като град“ бе открита днес в Търговище. Тя съдържа шест метални табла с двустранни постери, проследяващи историята на търговищките улици и на част от хората, чиито имена носят. Паната са подредени в централната част на града.

„Темата за Търговище в миналото и днес, като присъствие и хора в него, вълнува нашите съграждани. Постерната изложба е форма да се излезе от музея и да достигнем до повече съграждани“, коментира идеята директорът на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище Магдалена Жечева.

Италианците от Ricchi e Poveri ще имат концерт в София – на 30 ноември в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от BGTSC. 

Шоуто в София проследява над 50-годишната кариера на групата.

Звездният път на Ricchi e Poveri започва в Генуа през 1968 година и в момента продължават да са суперзвезди, сияещи на сцената, посочват организаторите.

Изпълнителите на Sarà perche ti amo, Che sarà, Made in Italy, Se m’innamoro, Mamma Maria, La prima cosa bella, Voulez-vous danser, Ma non tutto la vita и много други печелят неведнъж награди на фестивала „Санремо" и са най-често присъстващите в световните музикални класации италиански изпълнители.  

„След големия успех на „Санремо“ в началото на тази година с песента Ma non tutto la vita ду

Симфониета - Шумен изнесе концерт на открито на Шуменската крепост под надслова "Танго под звездите”. Той беше последният за оркестъра в града за този творчески сезон. Участваха и четирима музиканти от ансамбъл "Либертанго”: Александър Зайранов (цигулка), Виктория Боянова (пиано), Ася Караиванова (контрабас) и Стоян Караиванов (бандонеон). Бяха изпълнени мелодии на популярни танга.

За публиката Община Шумен осигури безплатен транспорт с автобуси за желаещите да посетят концерта на Стария град. Общественият транспорт превози зрителите от сградата на Община Шумен до крепостта и обратно след края на концерта.

Александър Зайранов каза, че ансамбъл „Либертанго“ е създаден през 2022 г., а първият концерт е бил в Зала „България“. "В началото, когато започнахме репетициите през 2022 година, имахме честта да присъстваме в България в майсторски клас на бандонеониста Даниел Бине

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.

„Графити фестивал Русе „Пристанище на 60 корабни статуи“ наследява традицията на форумите „Екоарт“ и „Ломея“, които екипът ни е създал и организирал от 2000 насам“, обясни Нина Лишовска.

Изявените артисти и учениците от русенски средни училища ще участват съвместно в творчески работилници и акции за намеса в градската среда, ще фокусират енергия в дискусии, инсталации и графити арт. „Използв

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.

Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.

По думите й публиката е била изключително ентусиазира

Виетнамистката Даяна Иванова ще открие фотографска изложба с кадри и разкази от Виетнам на 14 август във Варна. 

Изложбата е със заглавие „Простор по виетнамски“, съобщават организаторите на събитието фондация „Амфора“. 

Експозицията ще бъде подредена в пространството за култура и обучение „Аморфа“ до Адвокатската градинка във Варна, добавят организаторите.

На 15 август, Денят на Варна, от 16:00 часа посетителите на изложбата ще разберат защо „Виетнам е близо“ в среща-разговор с авторката Даяна Иванова, посочват още те. 

По думите им Даяна Иванова представя документален разказ за годините, прекарани в изучаване на културата и езика на Виетнам.

Куратор на изложбата е българската фотографка Михаела Аройо, носител на международното отличие за фотография „Инге Морат&ldquo

Автори са главните уредници в отдел „Нова и най-нова история” на РИМ – Търговище д-р Тоня Любенова и Светлана Аврамова. Изложбата е посветена на 90 години от преименуването на града и 65 години от обявяването му за окръжен център и се реализира с финансовата подкрепа на Община Търговище по Програма „Култура плюс“.

Тоня Любенова разказа, че отдавна се вълнува от темата за улиците в Търговище и историята на тяхното формиране и кръщаване. Заглавието на експозицията е подбрано целенасочено. „Искахме да фигурира „Град като град“, защото по нищо нашият град не се отличава от другите български градове - задължително улиците са кръщавани на видни личности, на поети и писатели“, каза Любенова.

На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.

Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.

Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са

Поп звездата Джъстин Бийбър пя на предсватбено тържество в Мумбай, Индия, съобщи АФП. Пищните тържества бяха по повод бракосъчетанието на сина на най-богатия човек в Азия Мукеш Амбани. 

Синът на Амбани - Анант, и годеницата му Радика Мърчант трябва да се оженят на тридневна хиндуистка церемония в средата на юли. 

Мукеш Амбани е председател на борда на конгломерата Reliance Industries.

Според индийски медии Бийбър е получил 10 млн. щатски долара за изпълнението си. Кадри, разпространени в социалните мрежи, показаха канадския поп звезда да пее хита Sorry от 2015 г. 

От много ранна възраст мечтаех да стана филмов режисьор и ето че се случи и мечтата ми се сбъдна. Това каза в интервю полският режисьор Мариуш Гжегожек, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. 

Toй разкри, че още като дете "има нещо като хипнотично отношение към киното. Най-напред гледах телевизия, когато бях на 4-5 години. И от самото начало до такава степен влизах в историите и във взаимоотношенията, че съм ги преживявал. Стигал съм дотам, че съм вдигал температура, след като съм гледал филм. Тогава моята майка ми каза, че ще ми спре телевизора и няма да ми разрешава да гледам, защото реагирам прекалено емоционално. Това отношение през годините се разви и се разшири“, каза творецът. 

Според него киното „е едно пътуване, едно пътешествие, една одисея в чувствата, мислите, преживява

Портрети на цветя, портрети на небе и портрет на човешко състояние са включени в изложбата на Сашо Стоицов - „Портретни картини“. Експозицията ще може да се разгледа в столичната галерия „Аросита“ от 17 юни до 1 юли, съобщават организаторите.

„Портрети на състояния на растения, хора и небе. Има портрети на цветя, портрети на небе и портрет на човешко състояние. Цветята позират, небето иска да каже нещо, хората стоят като мравки. Основно е портретирането на различни състояния на моделите. Усещането е за много силна връзка на наблюдаващият и наблюдавания“, казват от екипа. 

Сашо Стоицов е роден 1952 г. в Благоевград. От 1998 г. живее и работи в София и Ню Йорк. Завършва Националната художествена гимназия в София. В периода 1999-2000 учи Digital Media Arts Technology в Ню Йорк. 

/ВСР

Филмът "Дедпул & Върколака" от киновселената на "Марвел" се завърна на челна позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции. 

През петия си уикенд на голям екран в САЩ и Канада филмът, режисиран от Шон Леви, с Райън Рейнолдс и Хю Джакман в главните роли, реализира приходи от 18,3 милиона долара. 

Общите постъпления от "Дедпул & Върколака" в световен мащаб възлизат на 1,2 милиарда долара.
       
На второ място е първенецът от миналата седмица "Пришълецът: Ромул" с постъпления от уикенда в размер на 16,2 милиона долара. Това е деветият филм от поредицата "Пришълецът", започнала през 1979 г. с едноименния филм на Ридли Скот. 

Романтичната драма "Никога повече" по бестселъра на Колийн Хувър с Блейк Лайвли в главната роля запазва третата си позиция с приходи от уикенд

По думите й комисията, която е избрана през 1926 г. да даде имена на улиците на града, включва изявени търговищенци, които осъзнато кръщават по-важните улици на местни личности, допринесли за развитието на  Търговище. Първата улица, която получава име, е на ген. Симеон Янков, който е и първия почетен гражданин на Търговище. По-късно през 1927 г. голяма част от улиците са кръстени на личности и на български планини и реки. През годините и историята на улиците е леко политизирана – някои от тях за 50 години сменят имената си по три или четири пъти, посочи Тоня Любенова. 

Любопитна е историята и за преименуването на града от Ески Джумая на Търговище през 1934 г. Реално още през 1926 г. с преименуването на улиците, се надига глас за преименуването и на града. Има различни предложения. Комисия от историци в София предлага с оглед точния превод градът да се казва Търговище. Половината гражданство не приема това име. Дори три години по-късно Общинският съвет решава Търговище да бъде преименувано на Симеоновград – в чест на раждането на княз Симеон Търновски. Но името си остава Търговище и през 1959 г. градът е обявен за окръжен център. 

Това се случва през януари 1959 г. , припомни Светлана Аврамова. Включва Търговищка, Омуртагска и Поповска околии. Слага се старт на мащабна строителна програма, която предвижда коренна промяна на центъра на града. Още през пролетта и лятото започва да се събарят постройките по главната улица, разчиства се и се копаят основите, чува се техника. „Тихият провинциален град е разтърсен от шума на автомобили. В крайна сметка за три години са построени централната улица, сградата на Общината, днешните Съдебна палата и Областната управа – тогава Профсъюзи, киното и театърът. Оформя се нов център на Търговище, който през 60-70 -те години става визитна картичка на града и се тиражира в множество пощенски картички“, добави Аврамова. В едно табло се показва как през 1992 г. има новото преименуване на улици – около 30 променят имената си. 

Светлана Аврамова бе категорична, че тази изложба е знак за памет – по улиците вървят хора, които трябва да знаят своя род, своя корен и своя град. 

Постерната изложба може да бъде разгледана до есента. Екипът на музея се надява тя да бъде опазена от търговищенци. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.